Skip to main content

Alergia pokarmowa jest, podobnie jak atopowe zapalenie skóry oraz alergiczne pchle zapalenie skóry, chorobą wywoływaną nadwrażliwością. Możemy wyróżnić dwa rodzaje złej reakcji na pokarm. Jedną jest właśnie alergia pokarmowa, a drugą nietolerancja pokarmowa.

Nietolerancja pokarmowa może wystąpić po jednorazowym spożyciu danego pokarmu, układ immunologiczny nie jest zaangażowany w jej wystąpienie.

Alergia pokarmowa wymaga dłuższego kontaktu z danym pokarmem (który staje się antygenem – substancją, która wywołuje przeciw sobie odpowiedź układu odpornościowego) i jest to proces immunologiczny.

Czynniki predysponujące do wystąpienia alergii pokarmowej:

  • pasożyty jelitowe
  • infekcja jelit
  • inne choroby alergiczne (atopowe zapalenie skóry, APZS)

Obserwuje się predyspozycję u ras psów takich jak: west highland white terrier, owczarek niemiecki, bokser, buldog, mops czy sznaucer miniaturowy. U kotów natomiast alergie częściej występują u kotów syjamskich.

Antygenami, które powodują wystąpienie alergii u psów są najczęściej: wołowina, soja, drób, mleko, kukurydza, zboże i jaja. Natomiast u kotów najpopularniejszymi alergenami są ryby, wołowina, jaja, drób czy mleko krowie. Często zdarza się, że reakcja alergiczna występuje na więcej niż jeden alergen.

 

OBJAWY KLINICZNE

Objawy kliniczne, często pojawiające się już w młodym wieku, obejmują bardzo silny świąd, nawracające zapalenia zewnętrznego przewodu słuchowego, zapalenia skóry, a także łojotok, rumień i pokrzywkę. Kiedy proces chorobowy trwa długo, dochodzić może również do wtórnych infekcji bakteryjnych i drożdżakowych oraz zmian pigmentacji skóry. Dodatkowo mogą pojawiać się objawy ze strony układu pokarmowego – wymioty, biegunki czy nadmierne gazy.

Świąd, który pojawia się w wyniku alergii pokarmowej jest niezależny od pory roku, a miejscami predylekcyjnymi są okolice głowy, uszu, pach i pachwin oraz kark i kończyny. Zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego często, w początkowych etapach choroby, jest jedynym objawem alergii. Stwierdzany jest on przynajmniej u 20% zwierząt cierpiących z powodu alergii pokarmowej.

DIAGNOSTYKA I LECZENIE

Postawienie diagnozy o występowaniu alergii pokarmowej zazwyczaj trwa długo. Pewność co do trafności diagnozy daje dieta eliminacyjna, która powinna trwać 4-6 tygodni (czasem nawet dłużej). Po przeprowadzeniu takiej diety wykonuje się próbę prowokacyjną pokarmem, który najprawdopodobniej wywołuje objawy alergii pokarmowej. Ważne jest, aby pamiętać, że każdą  zmianę pokarmu u zwierząt powinno się przeprowadzać stopniowo, aby uniknąć niepożądanych objawów ze strony układu pokarmowego. Po potwierdzeniu występowania reakcji alergicznej na konkretny pokarm należy utrzymywać sprawdzoną dietę, która nie powoduje objawów. Dodatkowo, gdy zgłaszamy się do gabinetu weterynaryjnego z naszym pupilem, cierpiącym z powodu objawów alergii pokarmowej, lekarz weterynarii, po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu oraz zbadaniu zwierzęcia, wdraża odpowiednie postępowanie lecznicze.

Ważnym elementem leczenia skóry zwierzęcia, które jest alergikiem są kąpiele lecznicze. Linia POLIDERM, w skład której wchodzi Szampon, Emulsja odżywcza oraz Spray oferuje kompleksowe działanie. Preparaty te w przewlekłych stanach zapalnych skóry działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie oraz przeciwgrzybiczo. W przypadku zaostrzenia objawów redukują uczucie świądu, zapewniają silne nawilżenie i likwidację nieprzyjemnego zapachu. Preparaty linii POLIDERM sprawdzają się też w codziennej pielęgnacji delikatnej i wymagającej skóry z problemami dermatologicznymi utrzymując odpowiednie pH skóry psów i kotów.