Skip to main content

Atopowe zapalenie skóry jest jedną z najczęściej występujących chorób o podłożu alergicznym u psów. Atopia to przewlekła, wieloczynnikowa choroba skóry, podczas której pojawia się stan zapalny skóry oraz silny świąd.

Niestety, nie istnieje uniwersalny test diagnostyczny, który umożliwiłby rozpoznanie atopowego zapalenia skóry. Postawienie trafnej diagnozy nie jest więc najłatwiejsze dla lekarza weterynarii – wymaga zebrania danych z wywiadu podczas wizyty, obserwacji objawów klinicznych oraz wykonania szeregu badań. Wymaga to czasu oraz naszej cierpliwości i szczerości podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym.

Podczas przeprowadzania diagnostyki lekarz weterynarii kieruje się kryteriami, które uznawane są za objawy najbardziej charakterystyczne dla atopii. Wymienić tu można między innymi:

  • wystąpienie pierwszych objawów choroby przed trzecim rokiem życia,
  • lokalizację występujących zmian,
  • ustąpienie świądu po podaniu glikokortykosteroidów,
  • występowanie samego świądu, bez zmian skórnych, na początkowym etapie choroby.

Ważne jest też równoczesne przeprowadzenie diagnostyki różnicowej, która wykluczy inne choroby przebiegające podobnie do atopii (np. alergiczne pchle zapalenie skóry, świerzb).

Leczenie atopowego zapalenia skóry u zwierząt jest trudne. Nie istnieje metoda, która umożliwiałaby całkowite zwalczenie choroby. Całe postępowanie lecznicze należy zacząć do wyeliminowania alergenów ze środowiska. Jedynym znanym przyczynowym sposobem leczenia atopii jest odczulanie, polegające na podawaniu zwierzęciu wzrastających dawek alergenu, na który jest uczulone. Kolejnym elementem leczenia jest zwalczanie stanu zapalnego i świądu, polegające na podawaniu odpowiednich leków ogólnoustrojowych i miejscowych. Ważna jest także poprawa czynności bariery naskórkowej, która sprawdza się szczególnie jako element wspomagający długofalowe, klasyczne leczenie. Poprawę funkcjonowania bariery naskórkowej uzyskać można stosując odpowiednie preparaty miejscowo – szampon, emulsję odżywczą oraz spray.

Linia POLIDERM oferuje specjalistyczne preparaty do pielęgnacji delikatnej skóry skłonnej do stanów zapalnych. Odpowiednio dobrany skład preparatów umożliwia oczyszczenie i poprawę kondycji skóry oraz okrywy włosowej, zmniejszenie świądu i przyspieszenie regeneracji. Stosując preparaty naprzemiennie, podrażniona skóra zostaje też silnie nawilżona i przywracana jest jej równowaga mikrobiologiczna.