Ropne zapalenia skóry to częste problemy dermatologiczne w gabinetach weterynaryjnych. Często ich występowanie jest związane z sezonem (wzrostem temperatury i wilgotności) czy uszkodzeniem naskórka pojawiającym się w wyniku łojotoku czy samouszkodzeń spowodowanych świądem. Wynikają one z nadmiernego namnażania się bakterii, które są składnikiem fizjologicznej bioty skóry. W zależności od głębokości zakażenia wyróżnić można powierzchniowe, powierzchowne i głębokie ropne zapalenie skóry:
-
powierzchniowe ropne zapalenie skóry to przerost bakteryjny na powierzchni skóry (np. ostre sączące zapalenie skóry – „hot spot”),
-
powierzchowne ropne zapalenie skóry ograniczone jest do warstwy rogowej naskórka,
-
głębokie ropne zapalenie skóry dotyczy ropowic dotykających skórę właściwą i/lub tkankę podskórną i jest często następstwem powierzchownego ropnego zapalenia skóry.
Na wystąpienie ostrego sączącego zapalenia skóry najbardziej podatne są psy długowłose oraz te o gęstej okrywie włosowej (labradory, golden retrievery, owczarki niemieckie, cocker spaniele). Główną przyczyną zachorowań na hot spot jest wspomniana już wilgoć, ale powodować go mogą również reakcje alergiczne (np. na pasożyty).
Pierwszym pojawiającym się objawem przy wystąpieniu takiego problemu jest rumień skóry, następnie pojawia się świąd, który prowadzi do wylizywania i drapania okolicy objętej stanem zapalnym. W wyniku wylizywania pojawia się również wysięk, sierść tej okolicy jest posklejana, a zakażone bakteryjnie miejsce może też nieprzyjemnie pachnieć. Do tych objawów może również dołączyć obrzęk spowodowany zapaleniem mieszków włosowych. Tak uszkodzona skóra jest miejscem bardzo bolesnym, powodującym dyskomfort.
Hot spot daje bardzo charakterystyczne objawy kliniczne, dzięki czemu trafne zdiagnozowanie problemu nie powinno być trudne.