Skip to main content

Czyli 5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę, aby Twój pupil pięknie wyglądał.

 

  1. Przygotuj psa do kąpieli

Istotne jest przyzwyczajanie pupila do kąpieli od szczeniaka. Już od pierwszych tygodni w nowym domu warto zadbać o dobre skojarzenia zwierzęcia z łazienką, jak i z samym miejscem kąpieli, czyli wanną lub prysznicem i nagradzać go za dobrowolne wejście oraz spokojne zachowanie w tych miejscach.

Kolejnym etapem jest oswajanie psa z wodą – początkowo nie namaczając sierści psa należy zaznajomić go z wodą płynącą z kranu czy dyszy prysznica i dopiero po kilku dniach, gdy pies poczuje się pewnie, można przystąpić do moczenia sierści. Zaleca się, by kąpiel zaczynać od tylnych łap pupila, a dopiero potem zwilżać przednie, ponieważ zwierzęta lepiej tolerują wszelkie działania przy kończynach miednicznych.

Psa powinno się kąpać po wieczornym spacerze, ponieważ przez następne kilka godzin nie powinien on wychodzić na dwór.

W trakcie kąpieli należy mówić do zwierzęcia spokojnym tonem, aby nie powodować u niego nadmiernego stresu i nie rozwijać złych skojarzeń z kąpielą. Dobrym rozwiązaniem może też okazać się osoba do pomocy, szczególnie w przypadku większych psów.

  1. Wyczesuj sierść pupila

Wyczesywanie sierści powinno być niezbędnym elementem pielęgnacji pupila. Regularne czesanie przynosi wiele pozytywnych efektów dla skóry i sierści czworonożnego przyjaciela – między innymi wpływa na poprawę krążenia i odżywienia skóry, a co za tym idzie wzrostu odporności miejscowej na szkodliwe czynniki i podrażnienia, na które narażone jest zwierzę.

Regularne wyczesywanie (szczególnie przed kąpielą) umożliwia też usunięcie martwego włosa i kołtunów, dzięki czemu zapewniony jest lepszy dostęp powietrza, redukcja zanieczyszczeń i odpowiednia regulacja pracy gruczołów łojowych.

Innym pozytywnym efektem wyczesywania zwierzęcia jest zmniejszenie ilości osypującej się sierści w domu, szczególnie w okresie wymiany sierści.

Rasy krótkowłose wystarczy wyczesywać jeden raz w tygodniu, w okresie zwiększonego linienia zwiększając częstotliwość. Natomiast większość ras długowłosych wymaga codziennego wyczesywania.

  1. Przygotuj odpowiednią temperaturę wody

Woda powinna mieć temperaturę 37-39 stopni Celsjusza, czyli zbliżoną do temperatury zwierzęcia. Mniejsza lub większa temperatura wody może powodować dyskomfort zwierzęcia lub nadmierny stres.

Powinno unikać się bezpośredniego polewania wodą pyska, uszu i oczu zwierzęcia. Wystarczy delikatnie nawilżyć głowę pupila.

  1. Dobierz odpowiedni preparat do pielęgnacji Twojego pupila

Warto pamiętać, że pH skóry zwierząt jest inne niż pH skóry człowieka i w związku z tym kąpiel psa w szarym mydle czy ludzkim szamponie nie wchodzi w grę, ponieważ ludzkie preparaty mogą powodować nadmierne przesuszenie skóry i jej podrażnienie, a nawet wystąpienie reakcji alergicznej.

Oprócz właściwego dobrania szamponu istotne jest również jego dokładne spłukanie, aby nie spowodować podrażnień skóry zwierzęcia.

Szampon powinien być odpowiednio dobrany do rodzaju skóry i okrywy włosowej zwierzęcia. Jeśli pupil ma problemy alergiczne lub występuje/występował u niego łupież warto sięgnąć po szampony specjalistyczne, które pomogą zwalczyć ewentualne objawy i będą zapobiegać ich nawrotom.

Oprócz szamponu wskazane jest również stosowanie podczas kąpieli specjalnych emulsji czy odżywek, które ochronią skórę i sierść przed szybkim pobrudzeniem, zapewnią połysk i odpowiednio nawilżą.

  1. Unikaj zbyt częstych kąpieli

Wielu opiekunów zastanawia się co ile kąpać psa. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju sierści, miejsca przebywania oraz aktywności pupila. Większość psów nie wymaga jednak zbyt częstego kąpania – zazwyczaj wystarczy kąpiel co 3-6 miesięcy. Istnieją jednak rasy, które wymagają częstszych kąpieli – np. maltańczyki czy shih tzu, czyli rasy o długiej, jedwabistej sierści.

Od kiedy można kąpać szczeniaka? Pierwszą kąpiel powinno się przeprowadzić u psa, który przeszedł już wszystkie szczepienia, czyli mniej więcej w wieku 4 miesięcy. Jedynie w sytuacji, gdy mamy do czynienia ze szczenięciem zaniedbanym, u którego występują problemy skórne, należy przeprowadzić kąpiel wcześniej w celu pozbycia się wszelkich zanieczyszczeń i bakterii ze skóry malucha.

Do codziennej pielęgnacji skóry i sierści polecamy linię POLIDERM, czyli preparaty, które posiadają odpowiednie dla skóry psów i kotów pH, niwelują nieprzyjemne zapachy, oczyszczają i poprawiają kondycję okrywy włosowej każdego pupila. Specjalistyczne preparaty Poliderm sprawdzą się również w pielęgnacji skóry ze skłonnością do łupieżu, dermatoz i stanów zapalnych.

Teraz Poliderm Szampon i Poliderm Emulsja do kupienia w naszym sklepie: www.jmsante.pl