Skip to main content

Czarne psy i koty są uwielbiane przez właścicieli. Wydawać by się mogło, że nie mają oni problemów z utrzymaniem tego typu sierści w dobrym stanie. Nic bardziej mylnego. Czarny włos potrzebuje równie dużej troski, co biały włos. Szarzenie i wyblakły kolor często są spowodowane przez kurz i brud, który osiada na powierzchni włosa. Odkryj tajemnice skutecznej pielęgnacji czarnej i ciemnej sierści.

Czarna i ciemna sierść

Za kolor umaszczenia odpowiedzialne są komórki pigmentowe. Zawartość barwnika eumelaniny decyduje o kolorze sierści od brązowego do czarnego. Im większa ilość eumelaniny, tym kolor sierści jest ciemniejszy. Przeważająca liczba psów i kotów ma ciemny kolor umaszczenia. Stąd, barwnik odpowiedzialny za białą i jasną sierść, czyli feomelanina, występuje znacznie rzadziej.

Jak pielęgnować czarną i ciemną sierść?

Pielęgnację sierści powinno się rozpatrywać w dwóch aspektach: wizualnym i zdrowotnym. Sierść, która posiada atrakcyjny wygląd jest również zdrowa. Kąpiel i szczotkowanie wzmacniają sierść, ograniczają linienie oraz pomagają utrzymać ją w czystości. Poza tym, w trakcie czynności pielęgnacyjnych możemy zauważyć niepokojące objawy na skórze, czy chociażby obecność pasożytów. Dzięki temu możemy odpowiednio zareagować i pozbyć się problemu, który niezauważony może mieć negatywne skutki.

Jak dbać o czarną i ciemną sierść?

Niepielęgnowana sierść traci blask oraz intensywność koloru, dlatego regularne dbanie jest niezbędne, aby włos wyglądał zdrowo. Przyczyną zszarzenia czarnej sierści najczęściej jest nieoprawne wykonywanie trymowania, czyli usuwanie martwego włosa lub jego brak. Wówczas jaśniejszy podszerstek zwiększa swoją powierzchnię i wybija się względem włosa okrywowego. W rezultacie otrzymujemy wizualny efekt w postaci wyblakłej sierści.

Regularne wyczesywanie czarnej sierści jest bardzo ważne, w szczególności u zwierząt z tendencją do kołtunienia i filcowania sierści. Zbita sierść może dodatkowo zbierać zanieczyszczenia i brud, co będzie potęgować efekt poszarzenia. Po każdej kąpieli podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest szczotkowanie włosa okrywowego oraz podszerstka.

Kolor sierści może być jednym z czynników decydujących o wyborze odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji. Szampon dla psów i kotów o czarnej i ciemnej sierści POLIDERM® BLACK jest preparatem, który nie tylko wzmocni barwę, ale również odżywi sierść i wspomoże regenerację skóry.

Jego unikalny skład zawiera wyciąg z henny, która sprawia, że kolor sierści staje się intensywny i wyrazisty. Wśród składników aktywnych znajduje się również wyciąg z kwiatów kasztanowca, a jego właściwości obejmują działanie antyoksydacyjne, przeciwalergiczne, przeciwzapalne i antyseptyczne. Ponadto szampon doskonale nawilża, co zapewnia zawartość pantenolu, gliceryny i kwasu cytrynowego.

Rasy o ciemnej i czarnej sierści

Czarna i ciemna sierść przeważa wśród czworonożnych pupili. Do najpopularniejszych ras psów o tym umaszczeniu należą: owczarek niemiecki, doberman, labrador retriever, sznaucer, buldog francuski, pudel, rottwailer, chihuahua, jamnik oraz yorkshire terrier. Niektóre z nich mogą pochwalić się dominującym czarnym kolorem, inne zaś będą charakteryzować brązowo-czarne łaty, bądź po prostu brązowa sierść.

Wśród kotów występuje kilka ras o czarnej i ciemnej sierści, a są nimi: kot perski, kot brytyjski, maine coon, kot syberyjski oraz kot norweski leśny.

U każdego z nich stosowanie POLIDERM® BLACK, sprawi, że czarna i ciemna sierść zyska intensywny odcień, zdrowy i błyszczący wygląd. Kompleksowa formuła składników aktywnych zapewnia szeroki zakres działania, a dzięki nim po kąpieli sierść pozostaje odżywiona, nawilżona i gładka. Wygodna postać saszetki o pojemności 15 ml pozwala na kąpiel małych i dużych zwierząt – przekonaj się sam!